Opublikowany przez: Familiepl Źródło artykułu: Materiały partnera: Spomlek 2018-07-25 16:09:27
Autor zdjęcia/źródło: @pixabay
Chcesz kupić ser, niby proste, a tymczasem w sklepie czekają na Ciebie dziesiątki propozycji i produktów. Jak kupić dobry żółty ser? I jak wybrać ten najlepszy dla zdrowia Twojej rodziny, który jednocześnie będzie pyszny? Przeczytaj nasz poradnik, aby kupować świadomie.
Przede wszystkim czytaj skład produktu. Im lista składników jest krótsza, tym lepiej. Do wyprodukowania dobrego sera żółtego serowar potrzebuje: mleko, podpuszczkę, bakterie kwasu mlekowego, sól (chlorek sodu). Zwróć też uwagę, aby w nazwie produktu był ser – na przykład Salami Serenada. Jeśli na opakowaniu nie ma słowa ser, prawdopodobnie mamy do czynienia z produktem seropodobnym. Czyli takim, który może zwierać konserwanty, barwniki, tłuszcze roślinne lecytynę sojową, czy mleko w proszku.
Aby wyprodukować kilogram żółtego sera potrzeba nawet 10-14 litrów mleka, a tylko produkty z mleka według rozporządzeń Unii Europejskiej mogą nosić miano sera.
Wracając do podstawowego składu sera warto wspomnieć, że sól pełni w nim bardzo istotna rolę i nie należy jej się bać. Działa antyseptycznie, czyli nie dopuszcza do rozwoju zbędnych bakterii i zepsucia produktu, poprawia walory smakowe produktu, ale także wpływa na konsystencję i elastyczność sera.
Zwracajmy jednak uwagę, aby zawartość soli (a co za tym idzie sodu) była jak najniższa. I tak na przykład w serach typu feta zawartość sodu może wynosić aż 6 procent, a tym czasem w serze Salami marki Serenada, jest go tylko 1,6 procenta.
ZOBACZ: Oryginalne pomysły na śniadanie dla dziecka
Dobry żółty ser dostarcza nam między innymi: białka, tłuszczu, fosforu, żelaza witamin A i D. Wyprodukowany z wysokiej jakości mleka, bez GMO – czyli mleka od krów karmionych paszami bez GMO, będzie doskonałym produktem na kanapki czy potrawy dla całej rodziny. Koniecznie wypróbujcie rodzinny ser Babuni – dojrzewający ser typu szwajcarskiego.
Nie jest też prawdą, że dobry ser musi mieć dziury. Tylko sery typu szajcarskiego mają dziury i to je wyróżnia. A generalnie dziury w serze powstają w wyniku działania bakterii mlekowych, zaś ich wielkość zależy dokładnie od ilości gazu, który bakterie wytwarzają w procesie wytwarzania sera.
Niektóre dobre sery nie mają dziur w ogóle – jak na przykład doskonały na kanapki, czy sałatek, ser holenderski Gouda Serenada.
A kolor? Naturalny kolor sera jest jaśniejszy - jak na przykład ser Mleczny Serenady, bez barwników i konserwantów.
Ale uwaga! Barwnik w dobrym serze powinien być naturalny. Takim jest na przykład barwnik annato, otrzymywanym z nasion drzewa tropikalnego - aronty właściwej.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.